Aplikacja do wystawiania faktur

Stara dobra konsola lub nowy okienkowy python

Fakturowanie to linuxowa aplikacja konsolowa, napisana w C++. Mimo, ze programy tego typu nie są najbardziej intuicyjne w obsłudze, to na polu szybkości i kompatybilności sprzętowej nie mają sobie równych. Interface użytkownika korzysta ze standarowych procedur wejścia/wyjścia. Użytkownik jest informowany jakie wartości ma w danym momencie wprowadzić, a po każdym bloku danych może przejżeć ich kształt. I tak przykładowo po uzupełnieniu informacji na temat kontrahenta zostaje przedstawione zgrupowanie wszystkich jego danych.

Zrzut ekranu pokazany pokazany an początku strony przedstawia interfejs graficzny napisany w pythonie przy pomocy biblioteki QT. Biblioteka ta daje szerokie możliwości przy zachowaniu intuicyjnej obsługi. Uzycie pythona pozwala na szybkie uzyskanie widocznych efektów i mozliwość niemal natychmiastowego podglądu wproadzonych zmian - jest to język interpretowany, nie wymaga więc kompilacji.

Zasadnicza funkcjonalność pozwala wprowadzać dane szczegółówe dotyczące faktury (np data utworzenia, rodzaj płatnośći, etc), dodać lub wybrać z listy dane kontrahenta oraz poszczególne pozycje z uwzględnieniem indywidualnych stawek VAT. Po uzupełnieniu wszystkich niezbędnych pól można zapisać fakturę na dysku w celu jej wydruku. Lista wszystkich utworzonych w danej sesji faktur jest dostępna z głównego menu, podobnie jak lista wprowadzonych kontrahentów.

Wprowadzanie danych i przykładowy wydruk - kliknij by powiększyć

Dla wygody użytkownika warto byłoby dodać kilka nowych funkcjonalności:

  • Zapis kontrahentów w pliku na dysku twardym i możliwość automatyczne ładowanie takiej bazy kontrahentów przy starcie aplikacji.
  • Możliwość edycji utworzonych faktur, także tych wcześniej zapisanych na dysku twardym.
  • Kopiowanie całych faktur, by nie było koniecznośći wprowadzania danych dotyczących pozycji od nowa.

TAGS: fakturowanie, python, c++,